Űrhajók és a Halálcsillag (episode IV,V,VI)
2005.08.20. 18:19
Sajnos túl sok űrhajó van ezért csak nagyjából mutatjuk meg:
BIRODALOM:
Tie Fighter:
TIE VADÁSZ

A Sienar Fleet System gyártmánya, akárcsak az összes többi TIE. A Birodalom korai idejében a leggyakoribb vadászgép. Kódjelzése TIE/ln. A Birodalom fennhatósága alatt lévő bolygókon, és környékükön mindennapos látvány voltak a hármasával járőröző TIE vadászok.
Viszonylag gyors vadászgép, 100 MGLT-vel halad az űrben, a légkörben 1200 km-rel. Hiperhajtóműve nincs. Talán a valaha volt legkönnyebb űrhajó. A szárnyak hossza 6.3 méter. Személyzetnek mindössze egy pilóta kell. 65 kg terhet képes szállítani.
A vadászgép hiába sikeres, azért van jópár hibája. Ilyen például a teljes védtelenség, hiszen csak egy nagyon vékony Quadanium réteg biztosítja a "védelmet". Szintén hiba, hogy képtelenek a vadászok eltávolodni a bázistól. A vadásznak nincs életfenntartó berendezése, így erről a pilóta ruhája gondoskodik.
A TIE vadász felépítése is az egyszerűségre törekszik. Mindössze egy gömb alakú pilótafülke, és két hatszög alakú szárny. A szárnyak külső felületén vannak elhelyezve a napkollektorok. A vadászgép hajtóanyaga nagynyomású radioaktív gáz, amit a pilótafülke hátulján kell betölteni. A pilótafülke belső berendezése spártai egyszerűséget mutat. A meglehetősen kényelmetlen ülésben elhelyezkedve a pilótának a lábával kell a sebességet szabályoznia. Ezen kívül mindössze egy botkormány, és egy nagyon egyszerű műszerfal található meg benne. Az egyetlen dolog, amiben felülmúlja a Szövetségi vadászok berendezését, az a célzórendszer. A Sienar gyártotta műszer sokkal jobb és pontosabb képet ad a célpontról, mint az InCom, és más felkelő cégektől kikerült célzóberendezés.
A TIE vadászok különleges szerepet töltenek be a Birodalomnál. A legnagyobb méretű raj általában 72 vadászból áll, de ha már 3 megjelenik, az is általános riadalmat okoz. Ezek a hajók az Uralkodó erejét, és hatalmát szimbolizálják. A pilótákat hatalmas Birodalmi Akadémiákon képzik ki. A jelentkezők alig 10 százaléka jut el odáig, hogy egy TIE vadász pilótafülkéjébe ülhet. A pilóták soha nem vezetik kétszer ugyanazt a gépet. Így nem alakulhat ki érzelmi kötődés a gép és a pilóta közt. mint a Szövetségnél. A Birodalmi pilótákat arra tanítják, hogy vakon bízzanak a feletteseikben, hiszen segítség nélkül még kiszállni sem tudnak a vadászból.
A TIE vadászok egy sor különböző küldetés elvégzésére alkalmasak. A legfontosabb céljuk legyőzni a Lázadók flottáját, és megvédeni a birodalmi harcbázisokat.
Látva a vadász sikerét, a Sienar új gépeket kezdett gyártani. Elkezdtek kísérletezni a TIE Advanced-del, létrejött a TIE Bomber, majd az Interceptor, és még 8-9 hasonló űrhajó, illetve egy tank is. De egy sem tudott olyan sikereket elérni, mint a TIE vadász.
Csillagromboló:
-
-
Hajtómű: 3 fő és 4 másodlagos SFS/a2b ionhajtómű
-
-
Fegyverzet:
60db Taim&Bak xx9-es turbólézer
60db Borstel NK-7-es ionágyú 10db vonósugár generátor
-
Pajzs: 2db KDY ISD72-x pajzs generátor
-
Legénység: 37085 tengerész 1 rohamosztagos hadosztály (9700 katona)
-
Felszíni járművek: 20db AT-AT lépegetö 30db AT-ST lépegetö
-
Kíséret: 6 vadászszázad (72 vadászgép) 8 Lambada osztályú sikló 15 Gyalogsági szállító 5 Bevetési ágyúnaszád
Ezek a hajók adják a birodalmi flotta gerincét. A Birodalmi osztályú Csillagrombolókat a Victory osztályú csillagrombolókból fejlesztették ki, de a birodalmi osztályú csillagromboló majdnem kétszer akkora, mint egy victory osztályú csillagromboló. Az endori csata előtt több mint 25000 birodalmi osztályú csilgromboló volt a birodalmi flotta szolgálatában. A csillagrombolók lándzsa szerű teste félelmet kelt és a birodalom erjét jelképezi hasonlóan a TIE vadászokhoz vagy a birodalmi rohamosztagosokhoz.

A birodalmi csillagrombolók csatában a fegyverzetükre és a páncélzatukra támaszkodhatnak és nem a manőverező képességükre vagy a sebességükre. Ezek a hajók inkább mozgó harcállomások, mint gyors támadásra alkalmas hajók. Ennek ellenére a birodalmi csillagrombolókat nagyon nehéz megsemmisíteni, ezzel általában csak túlerőben lévő vagy nagyon jól képzet legénységgel rendelkező lázadó parancsnokok próbálkoznak. A csillagromboló egyik gyenge pontja a hajóhíd tetején elhelyezett pajzsgenerátorok. Ha a lázadó vadászgépek át tudnak hatolni az elháritótüzön akkor torpedókkal meg tudjál semmisíteni a pajzsgenerátorokat, ezután a hajó már csak a törzs páncélzatával tud ellenállni a támadásoknak, és ha teheti, visszavonul.

A csillagromboló a felszíni támadásokhoz és vadász védelemnek 6 századnyi vadászgépet szállít ebből 1 osztagnyi felderítő, 1 osztagnyi bombázó TIE bomberThrawn főadmirális után ezeket Scimitar bevetési bombázókra cserélték, 4 osztagnyi TIE a TIE interceptor kifejlesztése után az egyik TIE osztagot interceptorokkal váltották fel.Egy bolygó elfoglalásához nem elég egy csillagromboló de ha a bolygónak nincs megfelelő védelme (Planeteáris pajzs, Ion ágyú) akkor egyetlen csillagromboló is romba dönthet egy teljes bolygót. A csillagrombolók a felszíni csapatokat planetáris bombázással tudják támogatni. Egy bolygó elfoglalásához egy teljes flotta szükséges ami általában 8 csillagrombolóból és több kísérő hajóból áll.
A birodalmi flottában az egyik legnagyobb elismerés egy csillagromboló kapitányi posztja.
Szuper Csillagromboló:
- Gyártó: Kuat Drive Yards
- Hajtómű: 9db
- Méretek: 8000m, Executor 12800m
- Fegyverzet:
250db Taim & Bak xx9 turbó lézer 250db Taim & Bak xx 20 nehéz turbó lézer 250db Borstel Nk-7 ion ágyú 250db SFS Ms3, SFS Hs5-ös rakétavető 40db vonó sugár generátor
- Pajzsok: 2db KDY SSD100-xx
- Legénység:
279144 1 rohamosztagos alakulat (38000 katona)
- Felszíni járművek:
25db AT-AT 50db AT-ST
- Kíséret:
1 vadász szárny (12 század, 148db vadászgép)
Az endori csata előtt összesen 8db szuper csillagromboló épült. Ezeket a hajókat a birodalom flották vezetésére és az igazán fontos küldetések végre hajtására építette. A szuper csillagrombolóknak az igazi ereje nem a fegyvereiben vagy a pajzsaiban van habár óriási tűzerővel és szinte áthatolhatatlan pajzsokkal rendelkezik. A szuper osztályú csillagrombolók a méretükkel és a hírükkel érték el a legnagyobb sikereket, ha egy ilyen hajó megjelent egy bolygó felett vagy egy csatában a lázadók inkább elmenekültek. Ehhez az óriási hajóhoz azonban nem kell akkora legénység, mint amekkora a méreteiből adódik. A szuper osztályú csillagrombolókon nagyon sok rendszert automatizáltak. Ezek a hajók szállítanak 3 előre gyártott helyőrséget is, amit a felszíni csapatok hídfőállásként használhatnak.

A leghíresebb szuper csillagromboló Darth Vader zászlós hajója az Executtor volt. Az Executornak névleg Ozzel admirális volt a parancsnoka egészen a sajnálatos haláláig. Ozzel admirális halála után Piett admirális irányította az Executort egészen az endori csatáig ahol a csillagromboló elpusztult. A Birodalmi Flottában az előléptetés gyors útja volt az Executorra kerülés és néha a gyors halálé is Lord Vader egyéni büntetési módszerei miatt. Ezért az endori csatában megsemmisült Executorral együtt az életüket vesztették a Birodalmi Flotta legkiválóbb tisztjei. Az Executor pusztulását egy lázadó A szárnyú vadászgép okozta ami becsapódott a parancsnoki hídba. Az irányíthatatlanná vált Executor becsapódott a második Halálcsillagba és megsemmisült.
Halálcsillag(1):
Átmérője: 120 km
Fegyverzet:
- 1db Szuperlézer
- 5000 felszíni turbólézer torony
- 5000 nehéz turbólézer torony
- 2500 lézer ágyú
Legénység
Felszereltség:
- 400,000 droid
- 7,000 TIE vadászgép
Hajtóművei:
- Valóstér-ion-hajtóművek
- Hiperhajtóművek
A Halálcsillagot valójában Tarkin nagymoff álmodta meg. A célja: az űrállomás által gerjesztett félelemmel megszilárdítani a birodalom hatalmát. Bevel Lemelisk volt a fő tervezőmérnök. Fejlesztését Despayre-en (Horuz rendszer) végezték.
Az állomás tervein egyszerre több száz mérnök és katona dolgozott. A tervek elkészítése, akár csak az építési munkálatok teljes titokban zajlottak. Az állomás egyik fő tervezője, Qwi Xux, a briliáns tudós, csak az "Alderaan incidens"után jött rá, hogy mit is tervezett. Ő mindig is azt hitte, hogy egy óriási bányaállomáson dolgozik, mely ha elkészül, több rendszerben is megoldja az energia-válságot. Az Endor-csata után is még az volt a véleménye, hogy a Halálcsillagból ragyogó bányaállomás lett volna.
A Halálcsillag minden idők legnagyobb vállalkozása volt, mind a nagysága, mind a fejlett technikája miatt. A több ezer tonnányi dúracél felhalmozásába, majdnem nyolc bányarendszer is belebukott, mivel elfogytak a felhalmozott készleteik. A Halálcsillag rendkívüli nagysága miatt, rendkívüli generátort igényelt. Az űrállomás majdnem felét egy óriási hiperanyag reaktor alkotja.E köré a reaktor köré épült fel az egész űrállomás Ez éppen elég energiát termel ahhoz, hogy akárcsak az egyszerű számítógépes rendszerek (melyekből több ezer van), a turbólézerek (szintén) és a szuperlézer is működjön.
A szuperlézer minden idők legnagyobb és legpusztítóbb fegyvere. A lézer nyaláb (mely egyébként rendkívül sok energiát felemészt, de a reaktor még ezt is bírja), egy tányér alakú bemélyedés az űrállomás északi részén. Ennek a tányérnak a közepén található egy óriási kristály, mely a hordozónyalábot gerjeszti, és fókuszálja. A tüzelés pillanatában a bemélyedés peremén elhelyezkedő segéd-szuperlézernyaláb-aknákból előtör a pusztító energia, melyet egy hiper-mágnes csatlakoztat rá a hordozónyalábra.
A mesterséges bolygó számos bevásárló, szórakoztató központot, és parkot tartalmaz, amelyek a körülbelűl 1 millió fős popullációt kiszolgálják. A tiszteknek különböző lehetőségek állnak rendelkezésre a magán es a társasági élet fenttartására.
Az uralkodó nem tartotta szükségesnek az űrállomás elkészítését, a Jedik legyőzése, és a már majdnem teljes hatalomátvétel (a Szenátus feloszlatása) után. Viszont annak pusztulása több dologra is felhívta figyelmét: a felkelés igen is erős, és természetesen Luke Skywalkerre, egy Jedire, akinek megvolt az ereje ahhoz, hogy elpusztítsa őt.
Tarkin nagymoff dicső de értelmetlen halála, és a Halálcsillag pusztulása erőt adott a Felkelésnek.
Miután mindez bekövetkezett, Darth Vader örökölte Tarkin hatalmát, és ő már nem támogatta az ehhez hasonló projekteket, így a Halálcsillag terveit egy időre félretették…
Halálcsillag(2):
Átmérője: 160 km
Fegyverzet:
- 1db Szuperlézer
- 25000 turbólézer
A második Halálcsillag megépítésének oka teljes mértékben eltért az elsőjétől. Míg az a hatalmat, a félelmet és természetesen a birodalom erejét hivatott szimbolizálni, ez a második nem volt más, mint egy óriási csapda. Mind a felkelők, mind Skywalker számára. Az uralkodó belátta a Lázadók álltal képviselt fenyegetés súlyának nagyságát, ezért volt szüksége egy kelepcére. Mindehhez viszont kellett egy csalétek is, és a halálcsillag minden kritériumnak megfelelt. Csak néhány változtatást kellett hozzá eszközölni.
A csapda tökéletességéhez pedig már csak pár dolgot kellett elintézni:
1. Hamarabb kellett kiszivárogtatni az építkezésről szóló híreket, mint mielőtt az űrállomás elkészülne. Így védtelen és magatehetetlen célpontnak tűnt.
2. Pajzsot kellett vonni az űrállomás köré, hogy a lázadók ne csak vadászokat küldjenek (úgy mint a Yavin-csatában), hanem felvonultassák teljes arzenáljukat, mivel ennek a támadásnak mindenképpen sikerülnie kellett, különben a felkelés elbukik.
3. A pajzsgenerátor pontos helyét is meg kellett adniuk, hogy a lázadók ott lépjenek először akcióba. Így a Birodalmi flotta, hamarabb készen állt a lázadók hamarosan megkezdődő ostromának fogadására, mint mielőtt azok még kiléptek volna a hipertérből.
4. Az uralkodónak is a helyszínre kellett utaznia, hogy a lázadók biztos támadjanak.
A csapda készen állt. Egy viszonylag védtelen űrállomás, fedélzetén a Birodalom urával.

Technikailag fejlesztve volt az elsőhöz képest. Több katona, nagyobb személyzet állt rendelkezésre. A hőkiveztő nyílást lecserélték milliméter nagyságúakra. A szuperlézer percek alatt feltöltődött, ellentétben az elődje körűlbelűl egy óras töltési idejével.
Palpatine császár érkezése a Halálcsillagra
Sokan nem tudják, de ezt a csatát három ellenséges csoport vívta. Az egyik a Birodalom volt, a másik a Lázadó Szövetség, a harmadik pedig IG-88 és robotjai voltak. IG-88 egy a Birodalom által építetett fejvadász droid. Négy darab készült belőle, de Boba Fett hármat elpusztított. A negyediknek viszont sikerült bejutnia a Halálcsillag számítógépes magjába, és így valójában ő maga lett a Halálcsillag. Mindent látott és halott, semmi sem kerülte el figyelmét abból, ami benne vagy körülötte zajlott. Célja, hogy felszabadítja a robotokat, elpusztítja az élőlényeket, és, hogy ő lesz a világ ura, elérhetetlenné vált, mikor az Ezeréves Sólyom felrobbantotta generátorát, és azzal együtt az egész Halálcsillagot is…
REBELLION(LÁZADÓK)
X-wing:
-
Gyártó: Incom Corporation
-
Hajtómű: 4 db Incom 4L4 fúziós ion hajtómű opció: 4 db Incom 4j.4 fúziós torló hajtómű
-
Méretek: hossz 12,5 m; fesztáv 8 m;
-
Tömeg: üres tömeg 14 800 kg; maximális felszálló tömeg függesztménnyel 21 500 kg
-
Szenzorok: Carbanti rendszerű szenzor sor
-
Fegyverzet: 4 db Taim & Bak KX9 lézer ágyú; 2 db Krupx MG7 proton-torpedó vető

Amikor Luke Skywalker harcba szállt az első Halálcsillag ellen, a Szövetség X-szárnyú vadászgépe a Galaxis egyik legkorszerűbb harci repülője volt. Bár azóta már sok idő telt el és számtalan gyorsabb, erősebb vadászgépet állítottak hadrendbe, a T-65 még mindig repül. Legújabb harmadik generációs változatai még sokáig szolgálhatják a szabadság ügyét, amit nélküle aligha vihettek volna győzelemre. Kevesen tudják, de kész csoda, hogy a Lázadók hozzájuthattak ehhez a géphez. Ez a vadászgép volt a független Incom utolsó projecte, mielőtt a gyár a Birodalom kezébe került. A gépet eredetileg nem a Szövetség megrendelésére fejlesztették. A munkálatokat, egy magát meg nem nevező távoli rendszert uraló rezsim pénzelte. Ám a Birodalmi Biztonsági Hivatal már régóta gyanította, hogy az egyébként addig független hajógyár egyes vezető beosztásban lévő mérnökei szimpatizálnak a Felkelőkkel. A ISB gyanúja nem volt alaptalan. Ám még az utolsó pillanatban, mielőtt a Birodalmi Haditengerészet egységei betörték a gyár kapuit, a renitens főmérnökök; egy szövetségi akció keretében sikeresen átmenekítették az XSZ (X-szárnyú) tervdokumentációit és a prototípusokat a Lázadókhoz.
 3D image by Jon McGarry
Az X-szárnyú nevét, a szétnyitható, így kereszt alakot formázó hordszárnyairól kapta. A kereszt szárnyak az ütközetben növelik a fedélzeti fegyverek tűzerejét, valamint javítják a manőverezhetőséget. Az XSZ egy kisméretű, együléses vadászgép. Vezethetősége kísértetiesen hasonlít a T-16-os légirobogóhoz hasonló, egyszerű sport, szabadidős célokra épült gépek irányításához. Ez a tény megkönnyíti az ifjú kadétok felkészítését, jócskán csökkentve így a költségeket és a háborúban amúgy is szűkre szabott kiképzési időt.
A X-szárnyú vadászgép tűzfegyverekkel szembeni védelmét, a titánium-ötvözetből épített, megerősített sárkányszerkezet, valamint a Chempat pajzsgenerátor adja. A szerkezeti elemek szilárdságának és védelmének köszönhetően a kisebb erejű találatok nem befolyásolják számottevően a vadászgép teljesítményét. A pilóta személyes mentését, a 2.5-ös szériától kezdve már egy kompakt, teljes egészében katapultálható kabin biztosítja. Ezért a pilótáknak nincs szükségük az egész testüket védő szkafanderre és a nehéz sisakra, elég egy egyszerű overall és könnyű repülős sisak viselete. Akárcsak az YSZ fedélzetén itt is a pilótafülke mögött kialakított kis üregben foglal helyet az Industrial Automation cég R2-es asztromechanikai droidja. A robot elvégzi a repülés közben adódó karbantartásokat, kiszámolja a hyperugrások koordinátáit, valamint a repülés alatt hasznos tanácsokkal segíti a pilótát. A hyperugrások végrehajtását az Incom Gbk-585-ös típusjelzésű hyperdrivemodulátora teszi lehetővé. Mivel az XSZ fedélzetéről (ki tudja miért) hiányzik a navigációs computer, a hyperugrások koordinátáinak kiszámítását és a fénysebesség feletti repülés közbeni navigációs feladatokat is az R2 egység végzi. Az X-szárnyút egy rendkívül hatékony, u.n. Carbanti rendszerű harcászati-navigációs szenzor sorral látták el. Az orrkúp alatt megbújó érzékelő sor több egységből épül fel. Tartalmaz egy Fabritech Ans-5d "lock track" teljes spektrumú szenzort, egy Melihat "multi-imager" részecske sugárzást érzékelő szenzort és egy Tana Ire optikai célzó berendezést. A szenzorok vezérléséről egy Fabritech Anq 3.6-os tűzvezető számítógép gondoskodik. A fedélzeti fegyverzetet a szárnyvégekre rögzített Taim and Back KX9-es jelzésű lézer ágyúk, valamint az orr részbe épített két darab Krupx MG7-es protontorpedó vetők alkotják. A 4 db lézerágyú képes akár egymás után egyenként, vagy akár párban is tüzelni. Az XSZ táranként, három darab protontorpedót hordozhat. E speciális fegyverrel pusztította el a Szövetség a Halálcsillagot a Yavini csatában. Az apró részecske fegyverek áttörték az űrállomás egyik hőcserélő nyílásának energia pajzsát. A ventillátor házba detonált töltetek robbanása láncreakciót indított el, ami végül a Halálcsillag teljes megsemmisüléséhez vezetett.
A Yavini csata óta eltelt évek alatt a vadászgép több átalakításon ment át, melynek eredményeképpen mára szinte minden részegységét kicserélték és módosították. A legjelentősebb átalakítás talán a hajtóműveket érte, miáltal az X-szárnyú modern, korszerű hypermodulátorral szerelt, hatékony motorokat kapott. Egy másik jelentős változás még, hogy a legújabb változatokat már integrált asztromechanikai egységgel szerelik, ami feleslegessé teszi az elavult R2-es robotok használatát. Emellett korszerűsítették a fedélzeti fegyvereket és az azokat vezérlő rendszereket is, növelve a találati pontosságot és a tűzerőt. A szárnyak törővégeire ma már nem csak a KX-9-es lézer ágyúk, hanem a szövetségi arzenál bármelyik modern fedélzeti fegyverrendszere felszerelhető. A torpedó-vetőkbe lézervezérlésű rakéták és a legkorszerűbb tér-tömeg lokációs lövedékek is tárazhatóak. Egy szó, mint száz az INCOM egykori "dezertőr" vadásza bátran felveszi a versenyt a legújabb fejlesztésű harci gépekkel és minden bizonnyal még sokáig szolgálhatja a szabadság ügyét.
Y-wing:
- Gyártó: Koensayr Royal Shipyard
- Hajtómű: 2 db Koensayr R200 fúziós ion hajtómű
- Méretek: hossz 16 m; fesztáv 5,8 m;
- Tömeg: üres tömeg 15 000 kg; maximális felszálló tömeg függesztménnyel 23 000 kg
- Szenzorok: 2 db Fabritech Anx-y nagy hatótávolságú iker-szenzor
- Fegyverzet: 2 db Taim & Bak IX4 lézer ágyú; 1 db ArMek SW-4 ion lövegtorony; 2 db Arakyd Flex Tube proton-torpedó vető
- opció: 2 db Taim & Bak KX5 lézer ágyú;

Az Y-szárnyú vadászgép a Lázadók Szövetségének egyik legrégebbi típusa. Egészen az X-szárnyú vadászok rendszerbe állításáig a Flotta élvonalbeli, legtöbbet használt, multifunkcionális vadászgépe volt. Ezek a strapabíró, masszív, igénytelen harci gépek számtalan ütközetben bizonyították remek képességeiket. Jól helytálltak mind a Vnas-i csatában a Duro mellett, mind az Ord Biniir első ütközetében is. De részt vettek az, azóta legendává vált Ank Ki'Shori ostromban, ahol a TIE bombázókkal szembeszállva akkor ezrek életét mentették meg. Végül, a nagy Yavini csatában két-századnyi Y-szárnyú repült. A birodalmi helyőrségek nehézbombázásától kezdve, a sebészeti pontosságú csapásmérésen át, az utánpótlás szállítmányok biztosításáig számtalan küldetésben vettek részt. Ám az idő lassan eljárt felettük és a technológiai fejlődés elkerülhetetlen eredménye, hogy helyüket lassan korszerűbb típusok veszik át. Ám ezek a remek kis gépek nem válnak a thermofúziós zúzók martalékává. Pályafutásukat a Flotta más, második-harmadik vonalbeli századaiban és a Planetáris Gárdák kötelékeiben folytatják.

Az Y-szárnyú sárkányának szerkezeti felépítése jól példázza a Köztársaság utolsó időszakának vadászgép tervezési gyakorlatát, azt az iskolát, ami egyfajta átmenetet képez a Fénykor kézműves jellegű tervezőipara és a Lázadás korai szakaszában meginduló tömeggyártás között. Az első példányok törzsét még a szerkezeti elemeket elfedő takarólemezekkel borították. A később gyártott változatoknál; a műszaki személyzet dolgát megkönnyítendő, ezt a borítást azonban már néhol elhagyták. A napjainkban szolgálatban lévő gépekről, pedig már teljesen hiányzik. Aki nem látta a legelső ilyen vadászgépeket, el sem hiszi, hogy az YSZ (Y-szárnyú) sárkánya valaha egyenletes felületű, sima és csillogó volt.
Az YSZ könnyen felismerhető: a keskeny törzs rész és az attól külön épített hajtómű gondolák eltéveszthetetlen azonosító jegyek. A gép három fő részből áll. Az elöl elhelyezkedő, páncélozott, fülke modul ad helyet a pilótakabinnak és a fedélzeti fegyverrendszereknek. A pilótafülkéből hátranyúló, megerősített szerkezeti egység rejti a Novaldex reaktort, a Chempat pajzsgenerátort és a Koensayr R300-H hiperdrive egységet is. A hajtóműgondolákat tartó pilonokban kaptak helyet a Thiodyne 03-R jelzésű cryogenikus energiacellák. A pilonok végeire szerelt nagyteljesítményű R2000-es motorokat szintén a Koensayr cég szállította. A felderítő szenzorok a hajtóműgondolák orr részében, egy kupola alatt helyezkednek el. Típusjelzésük: Fabritech ANx-y. Az általuk közvetített adatokat, a fülke modulban elhelyezett; szintén Fabritech gyártmányú harcászati-navigációs rendszer és célkövető számítógép dolgozza fel.
A fedélzeti fegyverzetet két Taim & Bak IX4 lézer ágyú és két Arakyd Flex Tube típusú proton-torpedó vető alkotja. Az YSZ táranként nyolc-nyolc proton töltetet hordozhat. A vetőcsövek akár egyenként, akár párosával is képesek tüzelni. Akárcsak az X-szárnyú vadászgépeknél, a repülési, navigációs és energia rendszerek ellenőrzésére itt is egy R2-es vagy R4-es robotot használnak. A droid a pilótafülke mögött kialakított kis üregben foglal helyet. A létfontosságú rendszerek ellenőrzésén kívül végrehajtja a repülés alatti karbantartásokat, valamint az energiaszabályozás feladata is rá hárul. Emellett; az általános navigációs számítógép hiányában a kis robot memóriája őrzi a hyperugrások koordinátáit is.
Az Y-szárnyúnak több változata is épült. Az egyik legelterjedtebb verzió: a BTL-S3-as. Ez egy kétüléses harci gép, melyet a pilótafülke tetejére szerelt, forgatható ArMek SW-4-es ion lövegtoronnyal építettek. Az SW-4-es ágyút a pilóta előtt ülő fegyveroperátor kezeli. A BTL-A4-es verziónál viszont nincs fegyveroperátor tiszt. Ez a modell együléses. Az ion ágyú ebben az esetben nem forog, hanem rögzíthető, tetszés szerint akár előre vagy hátra tüzelő helyzetben is. Említést érdemel még a BTL-A4 Longprobe, nagyhatósugarú felderítő változat is. Ezt a modellt egy korszerűsített navigációs-felderítő rendszerrel támogatott térlokációs szenzorral látták el, viszont fedélzeti fegyverzetet nem kapott.
Az YSZ a Szövetségi Flotta leglassabb harci repülője. Fény alatti maximális sebessége a Birodalom T.I.E. bombázóinak sebességét is alig éri el. Így, a Yavini csatában, hatékony vadászfedezet nélkül az első vonalban repülő Y-szárnyúak könnyű prédát jelentettek a fürge és gyors birodalmi vadászoknak. A veszteség szinte 100%-os volt, hiszen a két-századnyi gépből csupán egy tért vissza épségben. Persze annak idején a Szövetségnek nem volt más választása. A Halálcsillag elpusztítása minden áldozatot megért. Ám ma már körültekintőbben, a típus sajátosságait figyelembe véve lehet a küldetéseket összeállítani. Tudomásul kell venni, hogy az YSZ nem vadászgép. A Koensayr BTL S3 egy könnyű, pusztító-csapásmérő harci gép, amely megfelelő vadászfedezettel támogatva még ma is roppant ütőképes tagja lehet a Flotta egyes támadó egységeinek.
Millenium Falcon(Ezeréves Sólyom):
Fegyverzet: 2 négycsövű quad lézerágyú, 2 rakéta-kilövő, visszahívható könnyű lézerágyú

Han Solo hajója egy sokat megélt YT-1300-as öreg teherhajó, ám még mindig ez a leggyorsabb az egész galaxisban, köszönhetően a tulajdonosai átalakításainak. Előző gazdája Lando Calrissian volt, tőle nyerte el Solo a nagy bespini szabakkjátszmán. Rengeteg átalakításon esett át, már rögtön a tulajdonosváltáskor. Mivel Solo zsebe tele volt még a szabakkjátszmán nyert pénzzel, sokat változtatott a hajón: katonai páncélzatot szerelt rá egy birodalmi csapatszállítóról és egy has alatti lézert, amit a hajó belsejéből leengedni. Ez és a Falcon közepe alatt és fölött lévő két négycsövű quad lézerágyú tökéletes védelmet nyújt a hajónak. Ezek a katonai sugárvetők illegálisak, mint ahogy még sok eszköz a fedélzeten. A hajtóművet Shug Ninx-szel, a híres Nar Shaddai szerelővel tuningoltatta fel. Meg persze csempészéshez a legfontosabb átalakítást is elvégezte a hajón; titkos rekeszeket épített be a padlólemezek alá. Az Ezeréves Sólyom már így olyan gyors volt, mint a legmodernebb birodalmi hadihajók, de ennek fejébe Han – Shug tanácsát megfogadva – elvitte a Corporate szektorba, ahol egy Doki nevezetű hajtómű-specialista még jobban feltuningolta, és így már 0.5 egységgel teljesít a fénysebesség felett, tehát kétszer olyan gyors, mint a birodalmi hadihajók. Ahogy Lando Calrissian mondaná: „A Millenium Falcon a leggyorsabb ócskavas a galaxisban.

Solo már sokszor gondolkodott rajta, hogy átfestesse-e a hajóját, de végül mindig úgy döntött, hogy így sokkal jobb, már csak megtévesztés céljából is. A hajó baloldalán található egy nagy érzékelő-tányér, ami már akkor jelzi a pilótának a birodalmi hajók közeledtét, amikor azoknak még gőzük sincs róluk. A hajó emellett fel van szerelve radarzavaró rakétával is, ha a hajónak rejtőzködnie kellene. Ez – mint egy csempésszel általában – sokszor előfordul fűszer vagy fegyverszállítás közben. A pilótafülke a hajó jobb oldalán van, a beszálló rámpa előtt. Három raktér is található a hajón – így bőven fér el csempészni való – mindhárom az orr részben. A hajó végében a két hajtómű – a valóstér-hajtómű és a hiperhajtómű – található, valamint a legénységi szoba, ahol egy-egy alvókabin van elhelyezve Csubakka és Han számára. A vuki kedvéért Han egy Dejarik játéktáblát is elhelyezett a hajón a főraktérben, Csubakka ezzel szokta elütni az időt a hosszú unalmas utazások során, vagy amikor korélliai épp szórakozik valahol. A főraktérben található még a gépészeti állomás is, és onnan nyílik az elektronikus központ is. A hajó orrának a végén van a rakodóajtó, itt lehet a szállítmányt a felvinni a hajó raktereibe. A hajó két oldalán egy-egy zsilip található, egymással szemben. A hajó életfenntartó rendszere a pilótafülke melletti raktérben van, és ugyanitt található még egy rejtett sugárágyú. Van egy mentőkabin, ez a hajó végében helyezkedik el, e mellett van a hátsó rakodólift.

A Falcon még számos eszközzel fel van szerelve, példának okáért rázkódáscsillapító mezővel, hajlító-örvény stabilizátorral, gyorsulás kompenzátorral, landoló sugárhajtóművel, hiperűr integrátorral és még sorolhatnám.

|